Az önfeledt alkotás mellett a relaxációban is segítenek.
Illusztráció: Katona László
Több mint 11 millióval nőtt az eladott, felnőttek szóló kifestők száma az USA-ban 2015-ben. Ezek a kiadványok itthon is nagy népszerűségnek örvendenek, és több ezer példányt adtak el belőlük nálunk is.
Szőnyi-Molnár Szilvia szakpszichológus szerint a felnőttszínezők sikeressége többrétegű: a felnőtt korosztály kapott egy olyan élménylehetőséget, melynek segítségével újra átélheti az alkotás örömét úgy, ahogy gyermekként, miközben biztosítja a relaxáció és az érzelmi feszültségek feldolgozásának lehetőségét. – A színezés analóg az élettel abból a szempontból, hogy döntési, valamint választási helyzeteket és megoldásokat teremt, hiszen ki kell választani a képet és a színeket, melyekkel dolgozunk. Így növeli az önbizalmat és az önmagunkról alkotott pozitív képet is – magyarázta a szakember.
Gyógyító hatás
A mai emberek gyakran stresszben élnek, a mozgás, a kikapcsolódás és a feltöltődés hiánya pedig egyre növeli ezt a frusztrációt, az elégedetlenség és tehetetlenség érzését.
– Minden olyan művészi tevékenység, melyhez befelé fordulás, igazi elmélyülés szükséges, gyógyító hatású, és segíti az önmegfigyelő és önmagunkra vonatkoztatható képességeink fejlesztését. Ha az agyféltekék oldaláról nézzük a színezést, a nonverbális, képekben gondolkodó, kreatív jobb agyfélteke dolgozik a folyamatban mindaddig, míg ki nem kell választani, és el nem kell dönteni az adott színt. Ezt a mentális, rövid folyamatot a racionális, bal agyfélteke végzi, de ha megvan a kívánt szín, az alkotó ismét jobb agyféltekés módba kerül, és önfeledten alkot tovább. Így, miközben a színezésre összpontosít a személy, nem ad teret azoknak a gondolatoknak és érzéseknek, melyek feszültséget okoznak – mondta a szakpszichológus.
Az önsegítő megoldások tudatos alkalmazása stressz esetén nagy jelentőségű, mert magában foglalja azt a belső motivációt és lendületet, melyben kifejeződik a személy akarati élete és pszichés stabilitása. – Minden olyan megoldás segít – tette hozzá –, amely örömöt, felszabadulást, sikerélményt ad az adott pillanatban, és az alkotás vagy tevékenység után is kifejti énerősítő hatását, így a kifestőkönyvek is.
Kővágó Pál művészetterapeuta és pszichológus szerint a színezők azért annyira népszerűek felnőttkorban is, mert gyermekkori emlékeket idéznek fel: az önfeledt alkotás örömét, a játékot a színekkel, és segítenek újraélni a gyerekkor gondtalanságát.
– Az emberek tartanak attól, hogy ők maguk rajzoljanak, fessenek, mert ilyenkor frusztrálhatja őket az üres lap, az, hogy nem elég kreatívak a feladathoz, vagy előjöhetnek a rajzórák okozta rossz emlékek. A kifestőknél viszont a keret, a körvonal ad egyfajta biztonságot, nem nekünk kell az egész képet megalkotni, elég csak színekkel kitölteni – magyarázta a művészetterapeuta.
Kevés elköteleződés
A színezés flow-élményt is teremt, hiszen az ember teljesen át tudja adni magát az alkotási folyamatnak, teljesen bele tud feledkezni, ami örömmel és energiával is feltölti. – Manapság nagyon sok munkájuk van az embereknek, és ritka, hogy a munka kreatív, vagy ha mégis, akkor is más hasznára alkotunk a sajátunk helyett, pedig erre is van igényünk. Fontos a színezésben a játék élménye is, hiszen az emberek nagy részének nincs hobbija, amelyet kizárólag a saját maga örömére végezne. A kifestő sokaknak megfelel, hiszen kevés elköteleződést igényel, bármikor le lehet tenni és újra folytatni, és az eszközigénye sem jelentős – mondta a szakember.
A színezés metaszinten is hat, hiszen ahogy az alkotó betölti színekkel a mintát, az jelezheti azt is, hogyan tölti be a saját életterét. – Emellett gyakran lenyomatát láthatjuk a lelkiállapotunknak is a kész műben. Nem véletlen, hogy a legnépszerűbb színezők között a mandalák vannak, melyek a lélek egységét jelképezik, és egy pillanatnyi felvételt adnak róla. Megmutatják, hogy van éppen az alkotó – tette hozzá –, úgy, hogy az aktuális lelkiállapotáról egy külső szemlélő is képet kap.
Sikerlistás kifestők
A felnőttszínezők tavaly tavaszi berobbanásakor 1-2 ilyen kiadvány volt jelen a piacon, ma pedig már 35-40-félét lehet kapni a Libri és a Bookline online felületein és boltjaiban, tudtuk meg Kopcsányi Zoltántól, a Libri-Shopline értékesítési igazgatójától.
– Bestsellerekhez hasonló példányszámban fogynak ezek a könyvek, és a sikerlistáinkon is szerepeltek már. Egyre többen és célzottan keresik a műfajt. Korunk meditációja lett a színezés – tette hozzá –, relaxáló hatású, ráadásul a kreativitásunkat is kiélhetjük vele.
Az Alexandra Könyvesboltok és Könyváruházak üzleteiben több mint ötvenféle kifestőt árusítanak, összességében pedig több ezer példányt adtak el ezekből a termékekből. Az összetett sikerlistára is több felkerült közülük, és a legjobban a jól kidolgozott, cizellált termékek fogynak. Az Alexandra szerint sikerük titka az lehet, hogy azonnali sikerélményt adnak, és a végeredmény saját alkotásként is értelmezhető.
A színek ereje
A színek nagy hatással vannak az emberi pszichére, erejüket depressziós betegeknél is hasznosítják, mert az agy a színinformációkat nemcsak felfogja, hanem fel is használja a test és a lélek gyógyításában.
A piros a szenvedély és a szerelem mellett az agressziót, a haragot és más indulatokat is jelképez, míg a narancssárga az optimizmus és az életöröm színe, az egyik legjobb kedélyjavító árnyalat.
A zöld a természet , így az élet és az újjászületés színe is, mely kiegyensúlyozottá, nyugodtabbá és életszeretővé teszi az embert, aki jobban igényli majd a harmóniát. A barna is nyugalmat sugároz, és biztonságot, kényelmet is jelent.
A lila képviseli a hatalmat, a méltóságot és a misztikumot: extravagáns árnyalat, mely a művészetek, az ihlet és a titokzatosság tónusa.
A kék javítja a kommunikációs képességeket, és megtisztítja a gondolatokat, miközben észszerűbbé és világosabbá teszi a logikát.
A sárga is hatással van a tanulásra és a logikára. Ez a szín örömet hoz és oldja a szorongást.
2016.05.05.
Forrás: metropol.hu