A könyv nem színező, bár több tucat kiszínezhető sablont és mintát tartalmaz. A szabadkézi rajzoláshoz nyújt hasznosítható tippeket, s ahogy a kötet címe jelzi: alkotásra, egyúttal kreatív meditációra ösztönzi az olvasókat. A szerző, Susanne Schaadt terapeuta és művész rendszeresen tart rajzfoglalkozásokat, kifejezetten hatásos lazító módszernek tartja a rajzolást.
Vonalról vonalra haladva találunk önmagunkra
Honnan jön a zenfirka kifejezés? A zen szó azt jelenti, hogy megnyugtatjuk a lelkünket és a gondolatainkat, és újra megtaláljuk saját magunkat. A zenfirkát tehát nyugalomhoz segítő firkálásnak vagy még találóbban meditációs rajzolásnak nevezhetjük. Az egyszerű, ismétlődő minták rajzolása közben ellazul a lélek – írja a szerző a kötet bevezetőjében.
A minták varázsa
Az ismétlődő, gyakran absztrakt mintákat ornamentumnak, díszítőelemeknek nevezzük. Ezeket minden kultúrában, minden korszakban megtalálhatjuk. Láthatólag az ember belső igénye, hogy élete tárgyait mintákkal és díszekkel ékesítse, az egyszerű kőkorsótól a legszebb katedrálisablakokig vagy kézműves remekekig.
A meditatív rajzolás módszerét kiválóan alkalmazhatjuk iskolában vagy meditációs célokra. Természetesen gyerekek fejlesztéséhez is felhasználható: a rajzolás segíti a koncentrációt, csiszolja a finommotorikus képességeket, a szem-kéz koordinációt.
A kötetben közel kilencvenféle minta-mintafajta található. A teljesség igénye nélkül néhány ezek közül: pitypang, parketta, Capri, cseppek, gubó, káró, méhsejt, boltív, piramis, Egyiptom.
A kötet igényes kivitelezésű, ösztönző, összeszedett. Bevallásuk szerint rajzolni nem tudókra is inspirálóan hat, de azok is hasznát vehetik, akik járatosak a rajzművészetben. Hasznát vehetik munkájuk során a pedagógusok, terapeuták, szülők is.