Szeged - A könyvesboltok toplistáit az utóbbi hónapokban a felnőtteknek szóló kifestőkönyvek vezetik. Kuruczleki Éva már négy színezőkönyvvel is büszkélkedhet. Azt mondja: amikor az aprólékos mintákkal babrál, minden stresszt maga mögött hagy.
– Ez az a hobbi, ami egyáltalán nem köthető korhoz. Az első kifestőimmel a barátom lepett meg, Kínából hozta nekem – mesélte lapunknak Kuruczleki Éva, aki már négy, felnőtteknek szóló színezővel is büszkélkedhet.
A Gazdaságtudományi Karon tanuló lány az egyetem mellett dolgozik is, így nem sok ideje marad kikapcsolódásra. Mint mondta: hétvégenként elindít egy filmet, közben pedig előveszi színes ceruzáit, filctollait, és nekikezd a részletgazdag minták színekkel való megtöltésének.
– A barátaim között is többen vannak, akik ennek a hobbinak hódolnak, meg is szoktuk mutatni egymásnak a kész mintákat. Egyébként úgy vettem észre, hogy egyelőre csak a lányok kaptak rá a kifestőkre – mondta Éva, miközben megmutatta mandalás és óceános mintákkal tarkított könyveit. Azt is elárulta, hogy van egy ikertestvére, aki egyáltalán nem érti a kifestők egyre növekvő népszerűségét. Éva szerint nemhiába toplistásak ezek a könyvek. Amellett, hogy remek stresszoldó, az ember kibontakoztathatja a kreativitását is, hiszen a kifestőben az sem számít, milyen színű egy elefánt.
Kuruczleki Évát kikapcsolja az aprólékos minták színezése. Fotók: Karnok Csaba
– Már annak is utánanéztem az interneten, hogy mikre lehet használni a kész képeket. Láttam, hogy kisebb ajándékok csomagolására is használják, de be is lehet keretezni és feltenni a falra, vagy textilre kinyomtatni és egyedi díszpárnát készíteni belőle – mesélte Kuruczleki Éva.
Ellátogattunk a Libri egyik szegedi könyvesboltjába is, ahol hegyekben álltak a kifestők. Láttunk például botanikai, állat-, óceán-, sőt Harry Potter-témájút is. A legtöbb helyet a népszerű szerző, Johanna Basford kifestőkönyvei foglalták el.
A színezők jótékony hatása
A Könyvesblog internetes oldalon nemrégiben Kanyai Napsugár pszichológussal jelent meg egy interjú, amelyben a szakember kifejti, hogy a színezésnek lehetnek pozitív mentális hatásai is. Szerinte az önfeledt színezésben sokan úgy érzik, mintha egyfajta relaxált tudatállapotba kerülnének. Ez annak köszönhető, hogy rajzolás közben a jobb agyféltekénk dolgozik, a bal pedig, amelyik a racionális, logikus gondolkodásért felelős, kikapcsol. Az ilyen relaxált állapotban csökken a pulzus, a vérnyomás és a stresszhormonok szintje, ugyanakkor fokozódik az oxigénellátás és a hajszálerek vérellátása.
2016.03.06.
Forrás: delmagyar.hu